Островок

Писанкарство — відродження традиції

Доброго дня. Сьогодні ми з вами познайомимося з технікою розпису по яйцю під назвою писанка. Писанкарство — це давня традиція, яка дійшла до наших днів зберігши секрети розпису. Це техніка розпису по яйцю бджолиним воском і натуральними барвниками. Візерунки, які наносяться на яйце мають свої символічні значення так само як і колірне рішення і передавалися з покоління в покоління.

Для початку підготуємо матеріали і інструменти які нам будуть потрібні для виготовлення писанки.

  1. Писачок — інструмент, який складається з тримача і металевого наконечника. Його можна придбати в магазині для творчості.
  2. Фарби. Нам будуть потрібні анілінові фарби для фарбування тканини.
  3. Свічка
  4. Віск бджолиний
  5. Оцет
  6. Олівець
  7. Яйце

Тепер ми можемо приступати до роботи. Писанку можна робити як на цілому (живому) яйці, так і на порожньому (видутому) яйці. Якщо яйце ціле, то воно повинно бути кімнатної температури, без тріщин і плям. Якщо ж пустое — нам потрібно буде видалити його вміст. Розглянемо як це зробити: за допомогою шила або товстої голки робимо невеликі отвори в двох протилежних сторонах яйця і починаємо дути в одне з них. Вміст витече. Надалі нам потрібно буде закрити ці отвори воском, щоб уникнути попадання фарби в середину.

Далі ми олівцем наносимо наш малюнок. Робимо ділення і орнаменти.

Коли малюнок готовий можемо приступати до нанесення воску. Не хвилюйтеся, в кінці роботи олівця видно не буде.

Запалюємо свічку і нагріваємо наш писачок. Потім черпаємо їм шматочок воску. Гарячим він дуже легко входить в віск. Ще раз розігріваємо писачок. Закриваємо отвори в нашому яйці воском. Далі нам потрібно опустити наше яйце в розчин оцту з водою (2 ложки оцту на о, 5 л води). Це потрібно для того щоб знежирити наше яйце і щоб фарба лягала рівномірно. Виймаємо і обмакуємо яйце серветкою. Важливо не терти, щоб не зіпсувати шар, на який лягає фарба. Тепер починаємо малювати писачком по тих лініях, які повинні залишитися білими. В процесі нагріваємо і збираємо віск в писачок. Якщо всі необхідні місця зафарбовані, можемо опускати яйце у фарбу на 3О-6О секунд. Виймаємо і знову акуратно промакуємо серветкою.

Якщо ми малюємо багато кольорову писанку, то принцип роботи з фарбами складається в нанесенні від світлої до темної. Наприклад, спочатку зафарбовуємо білі деталі і опускаємо яйце в жовту фарбу. Потім зафарбовуємо жовті деталі і опускаємо яв помаранчеву фарбу і т.д. У порядку жовтий, помаранчевий, червоний, вишневий, чорний. Для отримання зеленого кольору найкраще на жовтий фон пензлем нанести синю фарбу і зафарбувати ці місця воском.

Коли всі шари готові, приступаємо до зняття воску. Для цього тримаємо яйце збоку полум’я свічки, віск починає плавитися і ми знімаємо його серветкою. Таким чином очищаємо все яйце. Наша писанка готова!

Ще один секрет — для того, що б наша писанка набула блискучу поверхню, ми акуратно натираємо його ватним тампоном з краплею олії.

Писанка, зроблена вашими руками, стане прекрасним подарунком для ваших рідних і близьких і прикрасою вашого столу.